چگونه درب اتوماتیک پارکینگی را عیب‌یابی یا تعمیر کنیم؟

همان گونه که آگاه هستید درب اتوماتیک به صورت هوشمند و الکترونیکی عمل می‌کنند، بنابراین هر لحظه امکان خراب شدن درب‌های اتوماتیک ممکن است؛ در نتیجه شما باید از ترفندهای ابتدایی برای حل این مشکلات را بدانید و با کارشناسان این حیطه در ارتباط باشید. در انجام دادن بعضی از تعمیرات احتیاجی به وجود متخصصین نیست ولی در برخی اوقات وجود تکنسین‌های حرفه‌ای و با تجربه لازم می‌باشد. بطور نمونه در درب اتوماتیک پارکینگی مشکلات مرتبط با جک بسیار رایج می‌باشد، به صورتی که برای عیب یابی جک درب پارکینگ باید از تعمیرکاران مجرب در این زمینه درخواست کرد تا در محل حاضر شوند و اقدام به بررسی و رفع مشکل کنند.

در این مطلب به بعضی از مشکلات و روش‌های مقابله با آن‌ها اشاره خواهیم نمود تا با رعایت نکات ایمنی درصدد رفع آن‌ها برآیید و یا از خدمات پس از فروش شرکت استفاده کنید.

علت بسته نشدن درب پارکینگ چیست؟

یکی از پر رفت و آمدترین و پر ترددترین محیط‌هایی که قادر هستیم از آن نام ببریم، پارکینگ‌ها هستند. با اهمیت به این که پارکینگ در چه مجتمعی و با چه عظمتی قرار دارد، دفعات باز و بسته شدن درب پارکینگ نیز گوناگون می‌باشد. در هر صورت، موضوعی که در رابطه با درب پارکینگ مطرح است، کیفیت همه‌ی قطعاتی است که در آن به کار برده شده است.

اکنون اگر با وجود با کیفیت بودن همه‌ی قسمت‌های درب، مشکلی برای درب پارکینگ به وجود بیاید، راه‌حل چیست؟ اولین اقدامی که برای رفع عیب از درب پارکینگ باید انجام شود تشخیص علت بسته نشدن درب پارکینگ خواهد بود. پیدا کردن علت نیز کار هر کسی نیست و فقط افرادی این توانایی را دارند که در مورد عیب‌یابی خرابی درب پارکینگ یاری کنند که در این حوزه تخصص و مهارت لازم را داشته باشند.

مشکلات درب پارکینگ به دو صورت بروز پیدا خواهد کرد؛ یکی از مشکلات این می‌باشد که درب باز نمی‌شود و مشکل دیگر نیز باز شدن خود به خودی آن می‌باشد. در هر صورت، این حوادث نشان می‌دهند که در درب مشکلی به وجود آمده است و باید برای حل آن اقدام مؤثری انجام داد.

عیب یابی خرابی درب پارکینگ

خراب شدن درب پارکینگ و علت یابی خرابی درب پارکینگ از جمله موضوعات اساسی است که باید به هنگام باز نشدن و یا بسته نشدن درب مورد توجه بسیار قرار داده شود. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بخواهید در آغاز صبح با ماشین شخصی‌تان از ساختمان خارج شوید، وای به یک باره با درب‌هایی که باز نمی‌شوند روبه‌رو شده باشید. در این شرایط چندین کار را قادر هستید که انجام دهید؛ پیش از آن که برای تعمیر خرابی درب، با یک تعمیرکار درب پارکینگ صحبت کنید اطمینان پیدا کنید که در مجتمع، قطعی برق اتفاق نیفتاده است. در صورتی که اطمینان پیدا کرید، جریان برق وصل است درب را بررسی کرده و چک کنید که آیا، مانعی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد درب باز و بسته شود و یا خیر. در صورتی که این موارد نیز مشاهده نشود در مرحله بعد باید به یکی از عالی‌ترین متخصصان این حوزه روجوع کنید.

باز شدن خود به خود درب پارکینگ

باز شدن خود به خود درب پارکینگ نیز از دیگر مشکلاتی است که امکان دارد درب پارکینگ به آن دچار شود. حل این مشکل نیز به دست افرادی انجام خواهد که با پیچیدگی‌های درب پارکینگ آشنایی داشته و به خوبی آگاه هستند که برای حل برخی مشکلات شایع باید چه کاری انجام شود.

متخصصان یکی از قابل اعتمادترین افرادی هستند که قادر هستند مشکل باز شدن خود به خود درب پارکینگ را به سرعت رفع کنند. این کارشناسان علت را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا می‌کنند و یک راه‌حل قطعی و ماندگار برای رفع آن پیاده خواهند کرد.

اما مواردی که باید به ترتیب مورد بررسی قرار دهیم عبارتند از:

1- آیا سیستم برق دارد؟

همواره عوامل بسیاری برای عملکرد نامناسب یا غیرفعال شدن درب آهنی پارکینگ موجود است. به صورت کلی دلیل بسته نشدن درب آهنی در بیشتر موارد مربوط به قطع جریان برق یا اتصالی در سیستم برق محیط می‌باشد. از این رو جهت تعمیر و عیب‌ یابی جک درب پارکینگ یا یک سیستم الکترونیکی باید اطمینان پیدا کنید که به جریان برق اتصال دارد یا خیر.

بعضی اشخاص جهت صرفه‌جویی در انرژی، سیستم برق را از دستگاه جدا می‌کنند و یا فیوز مربوطه را خاموش می‌کنند که امکان دارد شما به اشتباه تصور کنید درب خراب است. در صورتی‌که سیم متصل به جک اتوماتیک قطع است یا اتصالی داشته باشد با بررسی آن به سادگی می‌توان قابلیت تعمیر را فراهم کرد.

2- باتری‌ها را چک کنید

یکی دیگر از دلایل باز و بسته نشدن درب آهنی پارکینگ عدم عملکرد درست ریموت درب خواهد بود. در این گونه موارد بایست پیش از این که سیستم برق و جک‌های برقی را وارسی کنید، باتری‌های ریموت درب را بررسی کنید و در صورت احتیاج باتری‌ها را عوض کنید. به عبارت درست‌تر اگر دکمه ریموت را می‌فشارید و درب پارکینگ برای شما باز نخواهد شد، احتمالا بایست به فکر ایرادیابی ریموت درب پارکینگ باشید. باتری ریموت را عوض کنید و یک بار دیگر مجدد امتحان کنید، در صورت باز نشدن درب بایست از متخصصین با مهارت در جهت تعمیر و عیب یابی جک درب پارکینگ یاری بگیرید.

3- ریموت را بررسی کنید

همان گونه که آگاه هستید ‌سیستم‌های الکترونیکی حساس هستند، بنابراین امکان دارد به راحتی آسیب دیده و به تعمیر احتیاج پیدا کنند. گاهی‌اوقات علت باز نشدن درب پارکینگ با ریموت کنترل ضربه خوردن و یا وجود رطوبت (رطوبت هوا، ریختن آب یا نوشیدنی های قندی) می‌باشد که سبب می‌شود دکمه‌های موجود بر روی آن به مدار داخلی بچسبند؛ در نتیجه همین موضوع مانع از باز و بسته شدن درب می‌‌شود. اگر با این مشکل روبه‌رو شدید جهت تعویض ریموت درب برقی کنترل درب با متخصصين در این زمینه، تماس بگیرید.

روش دیگر بررسی و تعمیر ریموت این می‌باشد که خودتان این توانایی را دارید که به وسیله پیچ گوشتی پوسته ریموت را باز کرده و در صورت بروز مشکل، نسبت به رفع آن اقدام کنید. در سطح شهر نیز بیشتر مغازه‌های الکتریکی و تعمیر لوازم برقی این توانایی را دارند که ریموت‌های خراب را تعمیر کنند. (برخی از درب‌های برقی دو یا چند ریموت دارند. از این رو در هنگام بروز این قبیل مشکلات این توانایی را دارید که از ریموت جدید بهره ببرید و در نخستین فرصت ریموت خراب را درست کنید.) در نهایت با بهره‌گیری از روش‌های بالا، قادر هستید یکی از عمده­‌ترین دلایل بسته نشدن درب‌های آهنی را برطرف سازید.

4- چشم‌های الکترونیک درب اتوماتیک پارکینگ را وارسی کنید.

بعد از علل فوق، به وجود آوردن نقص فنی در چشم‌های الکترونیک و سنسورها یکی دیگر از دلایل بسته نشدن درب آهنی به حساب می‌رود.  درب اتوماتیک پارکینگ جهت برقراری امنیت و کنترل تردد ماشین‌ها نصب می‌‌شود و این هدف وجود سنسورهای حساس به حرکت ضروری می‌باشد. متخصصین در سنسورهای درب اتوماتیک را با فاصله یک متری از سطح زمین نصب می‌کنند تا مانع از باز و بسته شدن اتفاقی درب در صورت ترافیک و یا برخورد با اشخاص و حیوانات شوند. گاهی‌اوقات گرد و غبار یا ضایعات موجود برروی چشم الکترونیک مانع از عملکرد صحیح درب خواهد شد، به همین سبب در صورت بروز مشکلات این چنین باید سنسورها را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها اطمینان پیدا کنید.

در صورتی که با نحوه بازدید و بررسی سنسور و چشم الکترونیکی درب آهنی پارکنیگ آشنایی نیستید، حتماً از اشخاص متخصص و با تجربه در این زمینه یاری بگیرید. در این راستا متخصصین و تعمیرکاران به صورت شبانه روزی پاسخ‌گوی نیاز شما مصرف کننده گرامی خواهند بود.

سنسور درب اتوماتیک پارکینگ از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است به همین علت پیشنهاد می‌شود هر چند وقت یک‌بار آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید؛ همین‌طور در صورت بروز مشکل بعد از پاک کردن، با متخصصین در این زمینه تماس بگیرید تا به ایراد سخت افزاری که وجود دارد رسیدگی کنند. از یاد نبرید که چشم‌های الکترونیک درب اتوماتیک دارای سنسورهای نوری به رنگ قرمز می‌باشد؛ در نتیجه اگر چراغ‌ها به طور مداوم چشمک بزنند و یا قابل مشاهده نباشند به مرکز فرمان سیگنالی ارسال نخواهد شد و باید آن‌ها را تعمیر کرد.

5- عملکرد جک‌های اتوماتیک را بررسی کنید

همان گونه که مطلع هستید اصلی‌ترین بخش درب اتوماتیک جک آن می‌باشد که اگر خراب شود باید از اشخاص کارشناس در این زمینه درخواست کمک کنید. در جک درب پارکینگ در صورت وارد کردن فشار مضاعف برروی درب به هنگام باز و بسته شدن، اصطکاک بین چرخ دنده‌ها و میل ماردون بیشتر شده و همین موضوع باعث شکستن آن‌ها خواهد شد. ولی در جک هیدرولیکی داستان به صورتی گوناگون اتفاق خواهد افتاد، این جک‌ها به روغن‌کاری احتیاج خواهند داشت و کمبود آن سبب به وجود آوردن فشار زیاد بر روی موتور خواهد شد که همین مسئله کاهش عمر مفید و افزایش قابلیت آسیب به اتوماتسیون درب را در پی خواهد داشت.

همواره با گذشت زمان روغن هیدرولیک درون جک­‌ها کیفیت خود را از دست خواهند داد و باید هر از چند گاهی روغن جک­‌ها تعویض شود و روغن هیدورلیک جدید جایگزین آن شود. از جهتی دیگر علت صدا دادن جک درب پارکینگ امکان دارد مربوط به نشت روغن یا روغن ریزی جک­‌ها باشد. در این حالت به مرور زمان سطح روغن هیدورلیک کمتر شده  و عملکرد جک با به وجود آوردن سر و صدا همراه خواهد بود. در این گونه موارد در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکل جک­‌ها اقدام کنید. به این علت که جک‌های بدنه ساختاری حساس دارند. از این جهت اگر روغن به اندازه کافی و با کیفیت درون محفظه جک پارکینگ وجود نداشته باشد، سریع‌تر از آنچه که فکر کنید خراب خواهد شد و باید آن‌ها را عوض کنید.

تماس