بررسی مهم‌ترین علل ایجاد صدا در کرکره برقی، وجود صدا در کرکره برقی سبب نارضایتی بسیاری از اشخاص خواهد شد. علت صدای کرکره برقی تنها منحصر به یک مشکل نیست بلکه موارد بسیاری در به وجود آوردن صدا در کرکره برقی دخیل می‌باشند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. بی‌شک پس از خواندن این مطلب به علت‌های صدای کرکره برقی پی خواهید برد.

احتمالا شما نیز جزو آن دسته از اشخاصی هستید که برای آسایش بیشتر کرکره برقی را انتخاب خواهند کرد و امکان دارد بعد از روبه‌رو شدن با صدای آن از انتخاب خود پشیمان شده باشید. علت صدای کرکره برقی تنها مختص به تیغه آن نیست بلکه عوامل بسیاری دست در دست هم خواهند داد تا صدایی نابهنجار و آزار دهنده از آن به گوش شما برسد.

عوامل به وجود آوردن صدای نابهنجار در کرکره برقی

در ادامه به معرفی عوامل ایجاد صدای نابهنجار در کرکره برقی خواهیم پرداخت.

یکی از علت‌هایی که نصاب‌ها زمان نصب تلاش می‌کنند تا دهنه را تراز کنند عدم به وجود آوردن صدا می‌باشد. هر چه دهنه ترازتر باشد احتمال به وجود آمدن صدا در تیغه کرکره برقی نیز کمتر خواهد شد. اگر با صدای آزار دهنده‌ای روبه‌رو شدید اول از همه باید تراز بودن یا نبودن دهنه را وارسی کنید. اگر دهنه تراز بود و مشکلی از این بابت وجود نداشت به دنبال بررسی موارد بعدی بروید.

لوله کرکره برقی حالتی صاف و گرد دارا می‌باشد. اگر به هر علتی ضربه‌ای به لوله کرکره برقی خورده باشد که حالت نخست خود را از دست بدهد سبب به وجود آمدن صدا در کرکره برقی خواهد شد. به این علت که تیغه به دور لوله جمع می‌شوند و اگر حالت استاندارد خود را از دست داده باشد میان تیغه و لوله اصطحکاک به وجود خواهد آمد و تولید صدای اضافه می‌کند.

اگر لوله‌های بزرگ‌تری برای درب کرکره‌ای انتخاب کنید باعث خواهید شد تا تیغه‌ها برای جمع شدن فضای زیادتری داشته باشند و در زمان جمع شدن به دور لوله باعث ایجاد سرو صدا نشوند.

یکی از اصلی‌ترین عواملی که قادر است علت صدای کرکره برقی باشد استفاده کردن از تیغه‌های آلومینیومی است. برای پیشگیری از این مساله این توانایی را دارید که از تیغه‌های فوم دار بهره ببرید. جنس تیغه‌های فوم دار به صورتی است که بر اثر اصطحکاک و برخورد صدایی از خود تولید نخواهد کرد و سبب سلب آسایش اطرافیان نخواهند شد. امروزه تیغه‌های فومی محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و در بسیاری از درب‌ها از این تیغه‌ها به کار برده می‌شود. همین طور زوایای به وجود آمده بر روی تیغه نیز در کاهش یا افزایش صدای تولید شده از آن بسیار مهم می‌باشد.

هر چه وزن تیغه بیشتر باشد به معنای مستحکم‌تر بودن آن می‌باشد. تیغه‌هایی که سنگین‌تر هستند این توانایی را دارند که وزن بیشتری را تحمل کنند و بی‌شک از کیفیت بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. اگر در زمان خرید کرکره برقی از تیغه‌هایی سنگین‌تر در ساختار آن بهره برده شود بدون شک در آینده با صدای نابهنجار کرکره روبه‌رو نخواهید شد. استفاده کردن از تیغه‌های سنگین‌تر در درب‌هایی که ابعاد بیشتری دارند و برای مکان‌هایی همانند ساختمان‌های تجاری و پارکینگ‌های بزرگ بسیار مناسب می‌باشد. به این علت که تیغه‌ها نقش مهمی در تحمل وزن کرکره خواهند داشت.

یکی دیگر از موضوعاتی که باید در زمان شنیدن صدای آزار دهنده از کرکره برقی انجام دهید بررسی کردن سلامت تیغه‌ها می‌باشد. به این علت که امکان دارد تیغه‌ها در هنگام جابجایی و حمل آسیب ببینند و ازحالت طبیعی خود خارج شوند.

هر چه تیغه‌های درب کرکره برقی از آج کم‌تری برخوردار باشند سر وصدای کم‌تری نیز از آن‌ها به گوش خواهد رسید. تیغه‌هایی که سطح نرم‌تری دارند صدای کم‌تری نیز تولید خواهند کرد. نرم بودن سطح تیغه‌ها سبب افزایش کیفیت کارکرد آن نیز خواهد شد.

متخصصان و تکنسین‌ها بر طبق تجربه اظهار داشته‌اند که اگر تیغه‌ها در دهنه‌های بزرگ نصب شوند احتمال به وجود آوردن سر و صدا در آن‌ها افزایش خواهد یافت. برای پیشگیری از این موضوع مناسب‌تر است که تیغه‌ها را در دهنه‌های کوچک‌تری نصب کنید.

در زمان نصب درب کرکره برقی تیغه‌ها برش خواهند خورد. اگر در زمان برش تیغه‌ها براده‌های آهنی به درون تیغه نفوذ کنند در طی زمان سبب به وجود آمدن سر و صدا خواهند شد. بنابراین یکی دیگر از موضوعاتی که باید در این موقع بررسی کنید تمیز بودن یا نبودن تیغه‌ها می‌باشد. اگر مسئله از تمیز نبودن تیغه‌ها بود این توانایی را دارید که با شستشوی اصولی تیغه‌ها مشکل را برطرف کنید و براده‌های فلزی را از روی آن‌ها تمیز کنید. در زمان شستشوی تیغه‌ها مواظب باشید که آب در موتور کرکره برقی نفوذ نکند به این علت که سبب آسیب رساندن به آن خواهد شد.

سرعت بالای موتور این توانایی را دارد که یکی دیگر از علت‌های افزایش سروصدای تیغه‌ها باشد. به این علت که هنگامی که سرعت دور موتور بالا می‌باشد سب می‌شود که تیغه‌ها به درستی در جای خود قرار نگیرند. بنابراین در انتخاب موتور کرکره برقیتوجه لازم را به عمل بیاورید. موتورهای ساید عملکرد مناسب‌ترین سبت به موتورهای توبولار دارا هستند و مناسب‌ترین انتخاب برای استفاده کردن در درب‌های کرکره برقی به حساب می‌آیند.

انتخاب نصاب ماهر در این زمینه بسیار دارای اهمیت است. اگر شخصی را برای نصب درب کرکره برقی انتخاب کرده‌اید که در کار خود مهارت بسیار زیادی دارد بسیاری از مشکلات شما برطرف خواهد شد. به این علت که این افراد درست‌ترین روش را برای نصب انتخاب خواهند کرد و همه‌ی جوانب را خواهند سنجید.

بعد از این‌که به بررسی علت صدای کرکره برقی پرداختیم نوبت به این خواهد رسید که انواع آن را نیز با یکدیگر بررسی کنیم. کرکره‌های برقی که به عنوان درب‌های نسل جدید نیز شناخته شده هستند  دارای انواع و مدل‌های گوناگونی هستند که هر کدام از آن‌ها دارای کاربردی معینی می‌باشد.

یکی از مشکلاتی که تا سال‌های گذشته و قبل از رواج کرکره برقی وجود داشت عدم هماهنگی و سازگاری پنجره‌های آهنی با نمای ساختمان می‌باشد. به این علت که همه‌ی پنجره‌ها از جنس آهن و فولاد ساخته خواهند شد و برای نماهای جذاب و امروزی مناسب نمی‌باشند. نوعی از کرکره برقی وجود دارد که به اسم کرکره برقی پنجره شناخته خواهد شد. این نوع از پنجره‌ها دارای تنوع در طرح و رنگ هستند و این توانایی را دارید که آن.ها را با هر مدل از نمای ساختمان هماهنگ و متعادل کنید. باز و بسته کردن این پنجره‌ها با ریموت انجام پذیر است. خصوصیت مثبتی که در این نوع از پنجره‌ها وجود دارد عایق بودن آن‌ها در برابر آلودگی صوتی، گرد و غبار و … می‌باشد. وزن کم و عدم ساخت صدا در زمان باز و بسته شدن از اصلی‌ترین مزایای کرکره برقی پنجره به حساب می‌آید.

این کرکره‌ها در دو نوع مات و شفاف موجود هستند که قطعا نوع شفاف آن از زیبایی بیشتری برخوردار خواهد بود. جالب است بدانید که کرکره‌های پلی کربنات به عنوان کرکره‌های ضد حریق و ضد سرقت نیز به حساب می‌آیند که نصب آن‌ها در مکان‌های گوناگون همانند مجتمع‌های تفریحی، بانک‌ها، مجتمع‌های مسکونی و پرتردد سبب افزایش امنیت خواهد شد. تحمل دمای 400 درجه سانتی گراد از محاسن این نوع از درب‌های نسل جدید محسوب می‌شود.

آلومینیوم یکی از آلیاژهای رایج و کاربردی در صنایع گوناگون می‌باشد که به علت خصوصیت‌هایی از جمله وزن کم، تنوع طرح و رنگ، مقاومت در برابر ضربه و حرارت و … بسیار پرطرفدار می‌باشد. نوعی از کرکره برقی وجود دارد که به نام کرکره آلومینیومی شناخته شده است. تیغه‌های این نوع از کرکره 6 الی 14 سانتی متر هستند که توانایی نصب در بیشتر مکان‌ها را دارند. این نوع از کرکره‌ها به هیچ عنوان رنگ، براقیت و زیبایی خود را در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب از دست نخواهد داد و این توانایی را دارد که در مدت سالیان متمادی از آن بهره ببرید و از زیبایی‌اش لذت ببرید.

متریالی که به وسیله آن‌ها کرکره های برقی گالوانیزه ساخته می‌شود از نوع فولاد منیزیوم می‌باشد. این نوع از فولاد دارای ضخامت پایین است و به همین علت در میان تیغه‌ها از فوم به کار برده می‌شود. تزریق فوم در میان تیغه‌ها باعث خواهد شد که آن‌ها به عنوان عایق در برابر صدا و رطوبت کار کنند.

تماس