10 علت خراب شدن کرکره اتوماتیک

بسیاری از اشخاص در زمان خرابی کرکره برقی تمایل دارند با سرویس کار متخصص در این زمینه تماس بگیرند و مشکل را رفع کنند. گاهی اوقات امکان دارد زمان کافی نداشته باشید. در چنین مواقعی باید دست به کار شوید و شروع به عیب‌یابی کرکره برقی خود کنید. در ادامه این مقاله 10 علت خراب شدن کرکره اتوماتیک را بررسی می‌کنیم.

شما این توانایی را دارید که با استفاده کردن از اطلاعات این مقاله علت خرابی کرکره برقی را شناسایی کنید و در اغلب مواقع خودتان آن را رفع کنید. البته در مواردی که علت خرابی کرکره ناشی از آسیب قطعات باشد لازم می‌باشد حتما با کارشناسان با مهارت تماس بگیرید تا آن‌ها در اسرع وقت نسبت به تعمیر یا عوض کردن قطعات اقدام کنند.

از آن جایی که کرکره برقی ایمنی ساختمان را تامین خواهند کرد عملکرد آن اهمیت بسیاری دارد. در نتیجه بسیار مهم است که در صورت خرابی کرکره برقی نسبت به تعمیر کرون به موقع آن اقدام کنید. خرابی این کرکره‌ها امکان دارد از عوامل گوناگونیی نشات بگیرد. برای عیب یابی کرکره برقی لازم می‌باشد دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

روشن بودن موتور کرکره

1-از روشن بودن موتور کرکره برقی مطمئن شوید. در بعضی موارد امکان دارد دلیل مشکل کرکره برقی “Shutter Problems” و روشن نشدن آن به علت  خاموش بودن موتور باشد. در نتیجه در قدم اول موتور و منبع تغذیه را بررسی کنید و سپس اقدام به فعال کردن کرکره به وسیله ریموت کنید. در صورتی که موتور روشن است ولی بازهم کرکره فعال نمی­‌شود لازم می‌باشد با کارشناسان متخصص تماس بگیرید و از آن­‌ها برای تعمیر موتور کمک بگیرید.

بررسی اتصالات برق کشی

2-اتصالات و برق کشی را بررسی کنید. در بسیاری از اوقات علت کار نکردن کرکره برقی ناشی از مشکل در اتصالات برق است. گاهی اوقات ممکن است فیوز برق پریده باشد یا جریان برق قطع شده باشد و یا حتی امکان دارد برخی اتصالات شل شده باشند. در نتیجه لازم است برای راه انداختن کرکره اطمینان پیدا کنید که مشکلی در اتصال به برق وجود ندارد. زمانی خرابی کرکره برقی مشاهده کردید ابتدا اتصال برق را بررسی کنید.

گرم شدن بیش از حد موتور

3- امکان دارد مشکل به علت گرم شدن بیش از حد موتور باشد. گاهی اوقات استفاده کرون مکرر و پی در پی از درب­‌ها سبب داغ شدن موتور شود. هنگامی موتور کرکره بیش از حد گرم شود امکان دارد از کار بیفتد. در صورتی که علت خراب شدن کرکره برقی ناشی از گرم شدن بیش از حد موتور باشد لازم می‌باشد موتور را خاموش کنید. اجازه دهید موتور چند دقیقه‌ای استراحت کند و خنک شود. بعد از خنک شدن موتور دوباره عملکرد درب را وارسی کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد عیب‌یابی را ادامه دهید و دیگر گزینه‌ها را چک کنید.

بررسی ریموت کنترل

4-  از سالم بودن ریموت کنترل اطمینان پیدا کنید. گاهی اوقات امکان دارد دلیل خراب شدن کرکره برقی ناشی از وجود داشتن مشکل در ریموت کنترل آن باشد. ریموت کنترل دستور باز و بسته شدن کرکره را صادر خواهد کرد و عامل اصلی فعال شدن درب می‌باشد. ریموت کرکره برقی به ضرب دیدگی و آب خوردگی و بعضی عوامل دیگر حساس است و امکان دارد دچار آسیب شود. در صورتی که متوجه شدید ریموت کار نخواهد کرد ابتدا باتری آن را عوض کنید و دوباره امتحان کنید. در صورتی که با عوض کردن باتری مشکل حل نشد لازم می‌باشد ریموت عوض کنید. برای تعویض ریموت قادر هستید با کارشناسان متخصص تماس بگیرید و نسبت به تعویض ریموت اقدام کنید.

نکته: برای باز کردن درب کرکره برقی بدون ریموت قادر هستید از دسته هندلی و یا زنجیر خلاص کن بهره ببرید.

زمان خرابی کرکره برقی باتری ریموت را عوض کنید.

5- یکی از 10 علت خراب شدن کرکره اتوماتیک مسیر حرکت کرکره برقی می‌باشد. باید این مورد را از نظر وجود مانع چک کنید. گاهی اوقات امکان دارد موانعی سبب گیر کردن کرکره ‌ها شود و عملکرد کرکره را با مشکل روبه‌رو کند. برای عیب‌یابی این مشکل نخست اتصال برق را خاموش کنید و مسیر کرکره را از نظر وجود موانع چک کنید. در صورتی که مانعی یافتید آن را از بین بردارید و مسیر حرکت کرکره را کاملا پاکسازی کنید. سپس موتور را روشن سازید و عملکرد کرکره را وارسی کنید.

تیغه کرکره را بررسی کنید

6- ساییدگی و پارگی تیغه کرکره نیز این توانایی را دارد که سبب خرابی آن شود. گاهی اوقات دلیل خرابی کرکره اتوماتیک خراب شدن پرده­‌های کرکره است. در مواردی که بهره‌گیری روزانه از کرکره برقی بسیار است امکان دارد کرکره دچار فرسودگی شود و فرورفتگی ‌ها و برآمدگی‌هایی روی آن به وجود بیاید. این فرسودگی قادر است عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، در چنین مواقعی لازم می‌باشد پرده‌های کرکره تعمیر شوند.

به سنسور چشمی نگاهی بیاندازید

7- از سالم بودن سنسور چشمی اطمینان پیدا کنید. کرکره برقی به وسیله یک چشمی سیگنال­‌های ریموت را دریافت می­‌کند و از این طریق فعال خواهد شد. در صورتی که زمان کارکردن با ریموت متوجه شدید دکمه‌ها کار نخواهند کرد و کرکره حرکت نمی‌کند حتما چشمی را بررسی کنید. آسیب رسیدن به چشمی و یا حتی کثیف بودن آن این توانایی را دارد که باعث عملکرد نادرست کرکره شود. در نتیجه چشمی را ابتدا تمیز کنید و مجدد ریموت را فعال کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد باید نسبت به تعمیر چشمی اقداماتی انجام دهید. برای عیب‌یابی کرکره برقی از سالم بودن موتور تیوبلار مطمئن شوید.

اشتباه در کدها

8- امکان دارد اشتباهاتی در کدها رخ داده باشد. بیشتر کرکره.های برقی دارای کد عملیاتی هستند. گاهی اوقات دلیل خرابی ناشی از تداخل کدها می‌باشد. برای نمونه امکان دارد هنگام کار با ریموت کرکره برقی، کرکره شما با کد همسایه تان تداخل بیابید و سبب شود کرکره برقی قادر نباشد عملکرد مناسبی داشته باشد.

بررسی شفت کرکره

9- امکان دارد شفت کرکره برقی آسیب دیده باشد. شفت یکی از قطعات اصلی و بسیار مهم در کرکره برقی می‌باشد که در صورت خراب شدن قادر است عملکرد کرکره را با مشکل روبه‌رو کند. شفت، رول‌های کرکره را نگهداری خواهد کرد و مقاومت بسیاری دارد. ولی در صورتی که شفت دچار خرابی شود امکان دارد درب باز و بسته نشود و کرکره گیر کند. در این شرایط باید با کمک کارشناسان اقدام به تعمیر شفت کنید.

نگاهی به جک های بازویی بیاندازید

10- امکان دارد جک‌های بازویی دچار مشکل شوند. گاهی اوقات دلیل خرابی کرکره برقی ناشی از خراب شدن جک‌ها می‌باشد. هنگامی جک.های بازویی مشکل پیدا کنند درب باز و بسته نخواهد شد و هیچ حرکتی نمی‌کند. برای این مشکل باید از کارشناسان کمک بگیرید و جک‌ها را تعمیر کنید.

تماس