نحوه تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی به این معنی است که با رسیدن تیغه کرکره به زمین موتور خاموش می شود و با رول شدن درب، زمانی که 2 تا 3 تیغه داخل ریل باقی می ماند موتور خاموش شود.

آموزش تنظیم حد بالا و پایین کرکره

اگر حد بالا و پایین درب کرکره ای با موتورهای توبلار و ساید تنظیم نشود، مشکلات زیر ایجاد می شود:

آموزش تنظیم حد بالا و پایین کرکره در موتور کرکره برقی

کرکره برقی یکی از وسایلی است که امروزه بسیار مورد استفاده مغازه داران قرار می گیرد. این میزان استفاده به حدی پیش رفته است که کرکره برقی به استفاده عمومی نیز راه پیدا کرده است. بنابراین در اینجا تصمیم گرفتیم کمی در مورد کرکره برقی آموزش دهیم.

یکی از مباحث آموزش نصب کرکره برقی آموزش تنظیم حد بالا و پایین در کرکره برقی می باشد. زیرا کرکره برقی هوش ندارد و نمی داند چه زمانی به زمین رسیده است و چه زمانی کاملا باز است. اگر این حد بالا و پایین برای او تعریف نشود آسیب جدی به کرکره برقی وارد می شود. بنابراین آموزش نصب کرکره برقی می تواند بسیار مفید و البته ضروری باشد.

در این مقاله قصد داریم نحوه تنظیم حد بالا و پایین موتور کرکره برقی را به شما آموزش دهیم. قبل از آن لازم است در مورد دو موتور کرکره برقی توبلار و ساید توضیح دهیم تا دقیقاً نحوه تنظیم را بدانید.

موتور ساید و توبلار کرکره برقی

دو مدل از معروف ترین و پرکاربردترین انواع موتور در کرکره برقی موتور توبلار و ساید می باشد. البته موتورها انواع دیگری هم دارند که بررسی آنها را به دروس تخصصی تری واگذار می کنیم.

همانطور که از نام آن پیداست، این موتورها در کناره ها نصب می شوند. در واقع روی صفحه پلیت قرار دارد. (صفحه پلیت در بالای کرکره برقی قرار دارد و حالتی نیم دایره دارد) این موتور از چرخ دنده و زنجیر برای بالا و پایین بردن کرکره استفاده می کند. واحد قدرت این نوع موتورها بر اساس کیلوگرم است. این نوع موتور برای درهایی که در مکان های پرتردد نصب می شوند مناسب است.

این موتور را لوله ای می نامند که در لوله بالایی کرکره برقی قرار دارد. این موتور بسیار پرطرفدار است و بیشتر مناسب مکان هایی است که ترافیک کمتری دارند و کرکره برقی کمتر بالا و پایین می رود. موتور به لوله یا شفتی که در آن قرار دارد متصل می شود و نیروی محرکه خود را به کرکره برقی می دهد. واحد قدرت آن به نیوتن متر معروف است.

معروف ترین موتورهای مورد استفاده در کرکره برقی توبلار و ساید هستند.

نحوه تنظیم حد بالا و پایین کرکره در موتور ساید و توبلار کرکره برقی

تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی یکی از مهمترین مباحث آموزش نصب کرکره برقی می باشد. در این قسمت می خواهیم به نحوه تعیین حد بالا و پایین در این دو موتور بپردازیم.

تنظیم حد بالا و پایین در این موتور نسبتا آسان است. دو مهره در موتور ساید برای تنظیم حد بالا و پایین وجود دارد. کافی است مهره ها را طوری تنظیم کنید که در هنگام عبور کرکره از آن قسمت با فشار دادن آن مهره ها برق موتور قطع شده و کرکره قطع شود.

هنگام تنظیم حد بالا و پایین در موتور توبلار کرکره برقی کمی پیچیدگی و مشکل داریم. بر روی این موتور دو کلید وجود دارد که یکی برای تنظیم حد پایین و دیگری برای تنظیم حد بالایی است. در هر یک از این دکمه ها دو جهت مثبت و منفی وجود دارد.

زمانی که می خواهیم حد پایین را تعیین کنیم. ابتدا کرکره ها را بالا می بریم. سپس شروع به پایین رفتن می کند. وقتی این کار انجام شد، دکمه حد پایین را به سرعت به سمت منفی تبدیل می کنیم. در این حالت کرکره متوقف می شود. سپس به آرامی دکمه را از منفی به مثبت بچرخانید و کرکره شروع به حرکت می کند. این چرخش را تا زمانی که کرکره به حد مطلوب برسد حفظ می کنیم.

همین امر در مورد حد بالایی نیز صادق است. کرکره را بالا بفرستید و سریع دستگیره را روی منفی بچرخانید. در این حالت کرکره متوقف می شود. در این حالت دکمه را در موقعیت مثبت قرار می دهیم. اجازه دهید کرکره حرکت کند تا زمانی که سه تیغه در خارج از کرکره برقی باقی بماند.

تماس