عیب یابی و تعمیر موتور کرکره برقی همان گونه که آگاه هستید موتور در کرکره برقی نقش بسیار مهم و حیاتی دارد. چطور می‌توان گفت: در درب کرکره اتوماتیک، موتور کرکره برقی به این صورت عمل می‌کند که با چرخاندن محور کرکره برقی این قسمت سبب بالا و پایین رفتن غلتک ارسی خواهد شد و این امر با قدرت چرخش به وجود می‌آید.

تعمیر کردن و عیب یابی کرکره برقی در صورتی که قطع برق شود!

با وجود دوام و کیفیت کرکره برقی امکان دارد احتیاج به عیب‌یابی و تعمیر کرکره برقی را احساس کنید. این امکان دارد به عل عدم توجه به جنس و کیفیت قطعات کرکره در هنگام خرید و یا عدم سرویس دهی باشد. ولی در هر صورت موضوع کلیدی در تعمیر کرکره برقی استفاده کردن از نیروهای متخصص و مجرب برای عیب‌یابی و تعمیر این درب‌ها به مناسب‌ترین شکل ممکن می‌باشد.

امکان دارد که؛ موتور کرکره برقی پس از مدتی و به مرور زمان یا به هر علتی دچار مشکل شده و احتیاج به تعمیر پیدا کند. در بازار بیشتر موتورهای کرکره برقی در دو نوع توبلار و ساید هستند که شناخت کافی از نوع و عملکرد آن‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد تا بتوان موتور کرکره برقی را تعمیر کرد. به همین علت در این مطلب تصمیم گرفتیم در مورد تعمیر انواع موتور کرکره برقی صحبت کنیم.

برای تعمیر موتور کرکره برقی نخست باید اجزای موتور کرکره برقی و انواع آن‌ها را بشناسید. لذا لازم می‌دانیم پیش از افشای نکاتی در مورد تعمیر موتور کرکره برقی، شما عزیزان را از اجزا و انواع این موتورها مطلع خواهیم ساخت. با اجزای موتورهای کرکره برقی آشنا شوید. زمان تعمیر موتور کرکره برقی باید اطلاعات لتزم در مورد قطعات و اجزای آن داشته باشید.

قطعات و اجزای موتور کرکره برقی به شرح زیر می‌باشد:

مدار الکتریکی موتور کرکره برقی:

وظیفه مدار الکتریکی در موتور کرکره برقی قطع و وصل مجدد موتور و همین‌طور کنترل ورودی و خروجی موتور خواهد بود. مدار الکتریکی یکی از مهم‌ترین اجزای موتور کرکره برقی می‌باشد که در سر موتور قرار دارد. در صورت بروز مشکل در موتور کرکره برقی، مدار الکتریکی یکی از قطعاتی  می‌باشد که باید وارسی و تعمیر شود.

درپوش و سر موتور کرکره برقی :

مدارهای الکتریکی در موتورهای کرکره برقی از نوع ساید در برابر آب و ضربه آسیب پذیر می‌باشند، در نتیجه این بخش در یک پوشش قرار خواهد گرفت. زمان سرویس موتور کرکره برقی، این پوشش باید برداشته شود و بعد از آن تعمیرات لازم انجام شد. استفاده کردن از کاور سبب زیبایی موتور و محافظت از آن در برابر نفوذ آب خواهد شد.

سیم پیچ موتور کرکره برقی:

همه‌ی موتورهای الکتریکی دارای سیم پیچی هستند. سیم پیچ در اصل قسمتی استوانه‌ای از موتور کرکره برقی می‌باشد که در آن سیم‌های آلومینیومی و مسی به یکدیگر پیچیده شده‌اند. این دو سیم دارای رنگ‌های مشابه‌ایی هستند، در نتیجه هرگونه تعمیرات لازم در این قطعه باید به وسیله تکنسین مجرب انجام شود.

کلاچ ترمز، خلاص کن زنجیری و دسته اهرم خلاص کن موتور کرکره :

موتور کرکره برقی دارای یک بخش کامل می‌باشد که دارای قطعات آزاد کننده زنجیر و اهرم و همین‌طور کلاچ ترمز خواهد بود. زمان تعمیر موتور کرکره برقی نیز این بخش احتیاج به بررسی دارد.

سوئیچ محدود موتور کرکره برقی:

کلید لیمیت، میکرو سوئیچ یا کلید موتور کرکره برقی برای تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی استفاده خواهد شد. در موتورهای کرکره برقی از این بخش برای تراز کردن بالا و پایین درب کرکره بهره برده می‌شود. در صورت وجود مشکل در موتور کرکره برقی، این قطعه نیز باید برای تعمیر وارسی شود.

گیربکس موتور کرکره رول آپ :

اصلی‌ترین قسمت در موتور کرکره برقی گیربکس آن می‌باشد که وظیفه انتقال نیروی موتور به زنجیره صفحه را عهده‌دار می‌باشد. با انتقال این نیرو، کرکره برقی این توانایی را دارد که به سمت بالا و پایین حرکت کند. بررسی این قسمت در تعمیر موتور کرکره برقی نیز ضروری می‌باشد.

کلید یا شاسی اضطراری:

در صورتی که درب کرکره برقی مجهز به سیستم و فناوری یو پی اس نیست، در صورت قطع ناگهانی برق، باید از کلید دستی برای باز و بسته شدن درب کرکره برقی بهره برده شود. کلید شاسی یکی از المان‌هایی می‌باشد که در صورت ایراد در درب کرکره برقی بررسی می‌شود. موتورهای ساید دارای دو مدل گوناگون سوئیچ دستی یا شاسی اضطراری هستند.

با دقت به اینکه تعمیر قطعات موتور کرکره برقی یک کار تخصصی و ماهرانه می‌باشد، همه قادر نیستند این عمل را انجام دهند و باید در این زمینه با تعمیرکار موتور کرکره برقی صحبت کنید. تا با آگاهی لازم از این قطعات مشکل و مشکل پیش آمده برای موتور کرکره برقی را شناسایی و برطرف سازید.

انواع موتور کرکره برقی

کرکره برقی برای مناسب‌ترین عملکرد خود از انواع موتورها بهره می‌برد که در ایران بیش از دو نوع موتور زیر برا ی این نوع کرکره به کار برده می‌شود:

موتور توبولار کرکره برقی

برای درب‌های اتوماتیکی که از کرکره برقی بهره می‌برند و وزن سبکی دارند و همین‌طور تعداد باز و بسته شدن آن‌ها در طول روز کم می‌باشد، اغلب از موتورهای توبلار برای کرکره برقی این درب‌ها استفاده خواهد شد. در مورد خصوصیت‌های موتورهای توبلار می‌توان گفت: این موتورها نسبت به موتورهای کرکره برقی ارزان‌تر هستند و در بازار به موتورهای غیر صنعتی معروف می‌باشند.

موتور ساید کرکره برقی

موتورهای ساید معمولا برای کرکره برقی در مکان‌هایی که وزن درب اتوماتیک بسیار و تعداد باز و بسته شدن درب اغلب اوقات زیاد می‌باشد  کاربرد دارد.

در مورد خصوصیت‌های موتورهای ساید می‌توان گفت:

این موتورها نسبت به موتورهای توبلار قیمت زیادتری دارند و به همین علت طول عمر بیشتری نیز دارند. در بازار به موتورهای کرکره برقی، موتور صنعتی نیز گفته می‌شود. هم موتور توبولار و هم موتور ساید در کرکره‌ها امکان نصب ups را داشته و همین‌طور در صورت قطع برق این دو نوع موتور توانایی خاصی دارند که سبب می‌شود در چنین زمانی عملکرد کرکره برقی از بین نرود.

تعمیر انواع موتور کرکره برقی

در حالی که از موتورهای کرکره برقی برای نصب در درب‌های بلند در سوله‌ها و کارخانه‌ها و همین‌طور در درب‌های اتوماتیک و کرکره‌های برقی سنگین بهره برده می‌شود. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکل یا نقص در عملکرد این نوع موتورها، تعمیر موتور کرکره برقی ضروری می‌باشد.

بنابراین تلاش کنید برای رفع مشکل خود با تعمیرکار مجرب در این زمینه تماس بگیرید. همین موضوع را قادر هستیم در مورد موتورهای توبلار کرکره برقی که در پنجره‌های بزرگ، کرکره برقی پارکینگ‌ها و مغازه‌ها نصب می‌شود، بگوییم: به خاطر داشته باشید که به صورت دوره‌ای عملکرد و کارایی کرکره برقی را بررسی و ارزیابی کنید و از تراز بودن موتور توبلار کرکره برقی اطمینان پیدا کنید. و در صورت بروز هرگونه مشکل یا ایراد در این زمینه، موتور کرکره برقی توبلار خود را تعمیر کنید.

چه زمانی تعمیر موتور درب کرکره برقی ضروری می‌باشد؟

در مورد تعمیر موتور کرکره‌ای اگر موارد زیر را پیروی کرده‌اید: مشکل را با یک تعمیرکار درب اتوماتیک که در این زمینه تجربه لازم را دارد، در میان بگذارید: با باز و بسته شدن در، صدای آزاردهنده‌ای ایجاد می‌شود.

اگر زمان باز و بسته کردن کرکره صداهای مزاحم شنیده می‌شود، امکان دارد به علت نصب نادرست موتور برق کرکره‌ها باشد. امکان دارد نصاب کرکره برقی به تراز بودن آن دقت نکرده باشد یا مواردی همانند ریل و آهن کشی غیر اصولی زمان باز و بسته شدن درب سبب به وجود آمدن صدای اضافی شده باشند. راه حل این مشکل رگلاژ کردن می‌باشد. در این روش تعمیر، قطعات و همین‌طور موتور کرکره برقی باید از ابتدا مجدد تنظیم  شوند.

درب کرکره برقی بالا نرود

اگر نوع موتور کرکره برقی به درستی خریداری نشود، موتورهای کرکره برقی قدرت مختلف و جداگانه دارند. به عنوان نمونه برای درب‌های سنگین با وزن بسیار از موتور توبلار روی کرکره برقی به کار برده می‌شود، بعد از مدتی شاهد عملکرد ضعیف کرکره برقی خواهید بود و این مشکل سبب باز شدن و بسته نشدن صحیح درب اتوماتیک خواهد شد.

مشکلات استفاده از کرکره برقی به صورت دستی

گاهی اوقات امکان دارد به دلایلی لازم باشد کرکره برقی را به صورت دستی باز کنید. ولی در این زمان با مشکلاتی همانند مشکل، در باز و بسته کردن در روبه‌رو خواهید شد. علت این مشکلات ناهمواری کرکره برقی می‌باشد که پارامترهای گوناگونی از جمله وزن، فشار و تعداد باز و بسته شدن درب قادر است در این زمینه تاثیرگذار باشد. شما این توانایی را دارید که با تنظیم صحیح کرکره‌های برقی این مشکل را حل کنید.

سرعت باز و بسته شدن درب تنظیم نباشد

وظیفه تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب کرکره برقی را عهده‌دار می‌باشد. اگر متوجه شدید سرعت باز و بسته شدن درب تنظیم نشده و این کار به درستی انجام نمی‌شود، امکان دارد صفحه کرکره برقی دچار مشکل شده و احتیاج به تعمیر داشته باشد.

بنابراین با توجه به این که تعمیر قطعات کرکره برقی و همین‌طور تعمیر موتور کرکره برقی عمل بسیار تخصصی می‌باشد باید با تعمیرکار مجرب و دارای تجربه و مهارت کافی در تعمیر کرکره برقی و همین‌طور دیگر قطعات کرکره برقی تماس بگیرید.

“نکات مهم در مورد موتور کرکره برقی”

تمیز کردن و روغن کاری منظم قادر است عمر موتورهای کرکره برقی را بیشتر کند و از خرابی آن‌ها پیشگیری کند.

ولی اگر متوجه شدید موتور کرکره برقی ایراد دارد و احتیاج به تعمیر دارد، حتما آن را به دست تکنسین‌های خبره بسپارید.

هزینه تعمیر موتور کرکره برقی

هزینه تعمیر موتور کرکره برقی با توجه به میزان خرابی این قطعه و همین‌طور بر اساس زمان، ابزار و قطعات مورد نیاز برای تعمیر تعیین و محاسبه خواهد شد.

خرابی کرکره برقی مشکلی قابل حلی می‌باشد

دلیل خرابی کرکره برقی قادر است به علت نقص در هر یک از اجزای آن باشد و معادلات بالا و پایین بردن کرکره را به هم بزند، این خرابی قادر است ناشی از موتور، برد، تیغه‌ها، ریموت کنترل، ریموت یا محور محرک باشد.

مشکلات منبع تغذیه کرکره نکته بسیار مهمی می‌باشد که پیش از پرداختن به علت خرابی کرکره باید به آن دقت کنیم، امکان دارد در اتصالات برق و یا فیوز کرکره مشکلاتی وجود داشته باشد و این نخستین مورد جدی است که باید به دقت وارسی شود.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که عدم ایمن بودن و استاندارد بودن سیستم سیم کشی برق برای کرکره‌ها مشکل ساز می‌باشد و این امکان وجود دارد که به علت عدم مهارت تیم نصب و یا دستکاری‌های خودسرانه در سیستم سیم کشی برق توسط مالک ساختمان باشد. در زمانی که تجربه لازم در زمینه سیم کشی برق را ندارید حتما با تعمیرکاران کرکره برق تماس بگیرید، اشتباه در اتصال برق موتور کرکره صدمات جبران ناپذیری به موتور وارد خواهد کرد.

دلیل خرابی موتور کرکره برقی:

در اصل موتور کرکره‌ها نیروی محرکه و نیروی بالا و پایین کرکره‌ها را به حرکت در خواهد آورد و با تبدیل برق به نیروی مکانیکی، کرکره‌ها را به سمت بالا و پایین می‌کنند. در صورت خرابی موتور پیشنهاد می‌کنیم کار را شروع نکنید. و فوراً از متخصصان تعمیر موتور کرکره برقی یاری بگیرید.

موتور کرکره برقی حساس‌ترین بخش کرکره می‌باشد و باید به صورت جدی تعمیر شود زیرا هر گونه مشکل یا خطایی در آن قادر است امنیت فروشگاه، اداره یا منزل شما را به خطر بیندازد، این موتور‌ها دارای طول عمر زیادیی هستند که احتیاجی به روغن کاری و ماهیانه ندارند. آمار خرابی موتور کرکره برقی به مراتب کمتر از دیگر عوامل است این تنها مشکل کیفیت و استاندارد موتور کرکره می‌باشد اگر مشخص شد موتور کرکره با تعمیر و نگهداری در محل قابل تعمیر نمی‌باشد. پرسنل به زودی موتور آسیب دیده را با موتور دیگری عوض خواهند کرد.

خرابی گیرنده کرکره برقی:

گیرنده هسته شاتر اصلی نامیده می‌شود به این علت که به ما اجازه می‌دهد تا دستورات ارسال شده به شاتر را به وسیله ریموت کنترل کنیم، این دستورات از پیش برای آن تعریف شده است، مهم می‌باشد که گیرنده را در محل مناسبی نصب شوند تا در معرض خرابی به وسیله عوامل طبیعی و یا محیطی نباشند.

کلام پایانی

در این مطلب با عنوان تعمیر موتور کرکره برقی تلاش کردیم شما را با تعمیرات انواع موتور کرکره برقی آشنا و همین‌طور نکاتی را در مورد تعمیر این قطعه برای شما عزیزان ارائه کنیم. همیشه به خاطر داشته باشید که در صورت بروز هرگونه مشکل یا ایراد در موتور برق کرکره برقی درب اتوماتیک، حتما این مشکل را با یک تکنسین متخصص و با مهارت در میان بگذارید.

تماس