آشنایی با درب اتوماتیک ریلی و کاربرد آن

در حال حاضر یکی از پرکاربردترین درب های اتوماتیک پارکینگی درب اتوماتیک ریلی می باشد که نیاز به استفاده از جک ریلی دارد.

چون باز و بسته شدن این درب ها به صورت رفت و برگشت در یک خط و یا به عبارت دیگر ریلی می باشد  به آنها درب کشویی نیز می گویند. طبیعتا مدل جک مورد استفاده در درب های پارکینگ تک لنگه و دو لنگه با یکدیگر متفاوت است.

جک ریلی برای درب های ریلی اتوماتیک استفاده می شود. به طور معمول، این جک ها در مکان هایی استفاده می شوند که محدوده کافی برای چرخش در به دور لولا وجود دارد که در نتیجه درب به صورت ریلی حرکت می کند.

از آنجایی که این درها به صورت عرضی حرکت نمی کنند، به فضای کمتری برای باز و بسته شدن نیاز دارند. برای درهای با وزن بالا، معمولا از این ساختار حرکتی بهره گرفته می شود.

ویژگی برجسته جک درب ریلی

بارزترین ویژگی این درب اتوماتیک ریلی حرکت روی قرقره است. اما مدل جک های پارکینگی به کار رفته در این درب ها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال اگر شما از جک ریلی مخصوص درب اتوماتیک ریلی استفاده نکنید، گاهی اوقات احتمال بسته شدن ناگهانی درب وجود دارد که ممکن است به خودروی شما آسیب برساند.

با توجه به استفاده متداول از درب اتوماتیک ریلی در ساختمان های مختلف، شرکت های معتبر زیادی در زمینه تولید جک پارکینگی فعالیت دارند. از جک های ریلی نیز برای اتوماسیون درب های ریلی استفاده می شود.

می توان گفت برای اولین بار آلمان و ایتالیا اقدام به تولید این جک های هوشمند کرده اند و امروزه این مدل از جک های ریلی راهی کشور ما نیز شده است.

مزیت ویژه جک ریلی درب پارکینگی

این مزیت که برای درب های با وزن بیش از 600 کیلوگرم قابل استفاده است یکی از بارزترین ویژگی های این جک ها می باشد. در تولید این جک ها از فناوری های نوآورانه ای استفاده شده است. علاوه بر این می توان گفت دلیل پیدایش این نوع درب ها نبود فضای کافی در خانه های امروزی بوده و از تکنولوژی بسیار هوشمندی برای جک های ریلی استفاده شده است.

برخی از درب های ریلی پارکینگی و جک های مخصوص آنها، از سیستم های دو موتوره استفاده می کنند که قابلیت سنسورهای گرمایشی یا حرارتی را دارا می باشند و اغلب برای درب های کشویی دوبل یا دولنه استفاده می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های این جک ها آزادسازی اضطراری است تا بتوانید در مواقع اضطراری جک ریلی را متوقف کنید. در این درب ها امکان تنظیم شتاب اولیه و سرعت باز و بسته شدن درب نیز وجود دارد. نحوه تنظیم ریموت برقی برای این جک ها بسیار ساده و حتی گاهی راحت تر از بسیاری از جک های سنگین و نیمه سنگین برای درب های تک لنگه و دو لنگه می باشد.

امروزه درب های اتوماتیک ریلی بسیار پرکاربرد هستند که در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی نیز دارد.

درب اتوماتیک ریلی معمولا در ورودی انبارها، کارخانه ها و ادارات دولتی استفاده می شود. این درب ها مکانیزم بسیار قدرتمندی دارند و راه حلی مناسب برای اماکنی هستند که بسیار پر تردد است.

درب اتوماتیک ریلی و کاربرد آن

از نظر ساختار کلی، درب اتوماتیک ریلی از یک لنگه در تشکیل شده است که بیش از دو و نیم متر طول دارد. روی ریل ها به صورت کشویی حرکت می کند. با باز شدن، فضای ورودی را کاملا باز نشان می دهد. بنابراین بهتر است از این درب ها در مکان هایی استفاده کنیم که برای ورود و خروج به کل فضای ورودی نیاز داریم و ورودی وسیعی مد نظرمان می باشد.

انواع درب ریلی

درب اتوماتیک ریلی قابل استفاده در پارکینگ های مسقف و رو باز می باشد و از انواع مهم آن، درب اتوماتیک ریلی یک لنگه و دولنگه، می باشد.

درب اتوماتیک تک لنگه در مناطقی که نیاز به فضای زیادی برای تردد دارند استفاده می شود. این نوع درها هنگام باز شدن 90 درجه می چرخند و فضای کافی برای عبور وسایل نقلیه را فراهم می کنند.

درب اتوماتیک ریلی یک لنگه به ​​دلیل طول زیاد در هنگام باز و بسته شدن صدای زیادی ایجاد می کند. این نوع درب ها را می توان به بازوهای الکترومکانیکی برای تحمل وزن درب مجهز کرد. یکی از معایب درب اتوماتیک ریلی تک لنگه این است که قفل الکترومغناطیسی، با فشاری از سمت مخالف، ممکن است درب را باز کند.

درب اتوماتیک دو لنگه نسبت به تک لنگه کاربرد بیشتری دارد. در طراحی این نوع درب ها، دو لنگه درب کوچک، در کنار هم قرار گرفته و با باز شدن فضای بسیار وسیع برای تردد خودرو ایجاد می کنند.

از مزیت این درب ها، قابلیت نصب و استفاده در انواع پارکینگ ها می باشد. نکته قابل توجه در مورد درب اتوماتیک ریلی دو لنگه این است که فضای اشغال شده توسط این درب زیاد است و نیاز به شعاع بزرگی، به اندازه لنگه درب، برای باز و بسته شدن در ورودی ساختمان است.

یکی از عوامل موثر بر قیمت درب اتوماتیک ریلی وزن و طول درب می باشد. درب های ریلی معمولا سایز کوچکتری دارند بنابراین طول و وزن درب کمتر است و می توان موتور درب ریلی اتوماتیک با قدرت کمتر نصب کرد بنابراین قیمت آن کاهش می یابد.

نوع دیگری از درب اتوماتیک ریلی قابل استفاده در کارخانه ها و سازمان ها، دارای سایز بزرگ تری می باشد و لازم است لوازم و قطعات بادوام و مستحکم تری داشته باشد بنابراین افزایش قیمت به همراه دارد.

به طور کلی مهمترین کاربرد درب های اتوماتیک ریلی استفاده بر روی درب های سنگینی است که دارای عرض وسیع هستند. از مزایای درب های اتوماتیک ریلی می توان به قابلیت تردد نامحدود، داشتن سنسور حرکت، حداقل تولید صدا و سرعت بالای حرکت  اشاره کرد.

تماس